O nás

Kdo jsme?

Honza Vorel Obročník - vývoj, výroba, obchod.... - Kolem lezení na písku se motám už od mala. Je mi blízké tradiční lezení se vším co k tomu patří. Poslední dobou mě baví spáry.


David Bobr Obročník - testování, prezentace.... - Lezecký mentor a instruktor, stavěč cest na lezeckých stěnách. Moje lezecké začátky patří Skaláku a v Příhrazům. Postupně se přidaly další oblasti všeho zažení, takže v současnosti je mým nejoblíbenějším terénem žula po vlastním jištění. Bráchovi dělám "marketingového ředitele" a když povinnosti dovolí, rád se vložím do libovolné spáry. 

Co a proč děláme?

Hlavním produktem je UFO - textilní vklíněnec. K nim jsem se dostal jako mnoho jiných. Šikovná věcička, nikdo to nevyrábí, musíš si to udělat sám. Princip byl daný "Kapsa a klín", já jsem si k tomu ještě přidal požadavek na konstrukci " Pouze textil, žádný lepidlo ani guma" tak aby to bez problémů vyhovělo vyjímkám od ochranářů. Postupem času se tvar a způsob výroby ustálil na nynější podobě. Ukázalo se, že tento tvar UFA zdaleka není jen o spárovém lezení na písku. Jak to člověk začne nosit na sedáku, tak se začnou objevovat nová a nová místa, kam to lze založit. Výborná funkčnost byla hlavním impulsem k podstoupení certifikačního procesu a oficielní výrobě.Proč tradice v novém?

UFO je poměrně nová věc, a podle mne zcela zapadá do tradičního pojetí lezení na písku. Například jedno z tradičních požadavků je „Co nejméně železa ve stěně“. Řekl bych, že UFO  v nových cestách nějaký ten kroužek ušetří. Je pravda, že se s nimi člověk pustí do těžších cest, na které by si bez nich netroufnul. To znamená, že se toho více naleze v těžších cestách, a to znamená další posun, další vývoj. Myslím, že dodržování tradičních hodnot a dbání na styl s využitím moderního vybavení je dobrá cesta.

Občas potkám názor, že UFO do pískařskýho světa nepatří. Dříve ho neměli, a tudíž jeho používání je nečestné, nesportovní. Snižuje to hodnotu výstupu.

Já si o tom myslím toto. UFO je další pomůcka, která zpříjemní život ve skalách. Je to stejné jako moderní lezečky, široká škála smyček, sedáky, spárové rukavice, jistítka. To všechno dřív také neměli. Dohadovat se jestli si mohu vzít do cesty ze šedesátých let sedák ověšenej celou škálou smyček, ale UFO už ne, je podle mne zcestný. Všechno to jsou věci, který to zjednodušují a pomáhají. Třeba mě přijde, že dobrý spárový rukavice pomůžou daleko víc, než několik sad UFOnů.

Protože mi je ale jasné, že hodnota výstupu v původním vybavení je vyšší, tak navrhuji zavést označení výstupu „A“ jako autorský. Byl by to výstup s vybavením, které měl k dispozici autor, nebo horším.  Starší výstupy dělat hezky navázaný na prsa, lezečky s mechovkou, nějakou tu lanovici a pětkovej německej drát. Něco novějšího bez UFOnů. Úplný klasiky na boso. Pokud vás parťák zajistí přes rameno, tak to budete mít se vším všudy.  Takový styl by mi dával smysl, ale dohadování o tom, že tohle ještě jo, a tamto už ne, je dobrý akorát tak k pivu.

Každopádně UFO není určeno k „hákování“. Styl „A1“ na písek nepatří. Je to postupové jištění. Z čisté pozice založit a lézt dál.

Hodně tradičních a přitom nových prožitků přeje

Honza Vorel Obročník

Podporujeme: Hruboskalsko | Pískaři | Web Skalní oblasti | Hory Info | Lezec | Web ČHS | Singing Rock | Saltic | WideFetish | Lajny.cz | POVL - Setkání příznivců lezení po vlastním