Historie vzniku

Někdy kolem roku 2000 na princip látkové kapsy a klínu, který ji rozvírá, přišel Marek Žák. Udělal si pár kusů pro sebe a začal to používat. Protože to fungovalo dobře, tak si nechal zaregistrovat průmyslový vzor. A začal shánět výrobce. Jenže uvedení původní myšlenky do seriové oficielně ocertifikované výroby je úplně o něčem jiném, než jich pár udělat pro kamarády. Proběhla jednání s firmou SingingRock. Něco se i vyvzorovalo, ale pak ze spolupráce sešlo.

Mezi lezci probíhala diskuze o tom, že je něco vymyšleného, že to docela funguje, ale že to nikdo nevyrábí. V reálu to viděl málo kdo. A pak se začal používat název UFO. Protože když se o něčem pořád mluví, aniž by to někdo viděl, tak to je jasný UFO.

V roce 2011 se Marek Žák dohodl s Tomášem Sedláčkem z RestDaye. Osobně se znali, dohodli se, že je škoda aby to nikdo nevyráběl. Vyvzorovalo se. Jeho UFO je lepené z popruhu. Na popruhové kapse je nalepená guma z lezeček. Na fesťáku 2012 v Teplicích n.M. proběhl oficielní začátek prodeje.

Já jsem se k UFOnům dostal v roce 2010. Moc jsem o nich nezjistil. Začalo zkoumání. První prototypy. Ladění úhlu klínu. Vymýšlení konstrukce. V tu dobu mne vůbec nenapadlo, že bych to mohl vyrábět oficielně. Prostě jsme s kámošem lezli spáry, a chtěli jsme to mít pro vlastní potřebu. Postupem času jsem to ladil, podle poznatků ze skal. Konstrukci jsem zvolil bez lepení, klín sešitý smyčkou, na kapsu jsem sehnal "spešl" šicí stroj, který jsem dost dlouho ladil a přemlouval, aby takovou vrstvu prošil. Na jaře 2012 bylo odladěno ke spokojenosti, a ještě k tomu, jsem skončil v zaměstnání. Rozhodl jem se do toho pustit oficielně. Zajel jsem za Markem, tomu se moje verze líbila, a řekl, že když mám do toho chuť, tak ať to dělám. A začal kolotoč s oficialitama kolem certifikace. Dost starostí mi dělalo pevnostní šití na nosné smyčce. Mašina, co to umí ušít je pekelně drahá, a nastavit to tak aby to bylo správně ušitý to taky není sranda. V tom mi dost pomohl SingingRock, kde se k tomu postavili velmi vstřícně a ačkoliv s tím mají při malých sériích akorát potíže při přeštelovávání mašin, tak mi nosnou smyčku šijou. V půlce července 2012 proběhl úspěšně trhací test ve státní zkušebně v Jablonci nad Nisou. Oficielní začátek prodeje proběhl na filmovým fesťáku v Teplicích n.M. 24. - 26. 8. 2012

Zpět na Úvod

Podporujeme: Hruboskalsko | Pískaři | Web Skalní oblasti | Hory Info | Lezec | Web ČHS | Singing Rock | Saltic | WideFetish | Lajny.cz | POVL - Setkání příznivců lezení po vlastním