Úvod

UFO - co to je?
Historie
Rovnoběžné spáry
Certifikace
CHKO - vyjádření
Návod na použití

Kam UFO nepatří


Jedna z nejpodstatnějších věcí v lezení po skalách a horách je styl. I opravdu skvělý výkon ztrácí lesk, když nemá styl.  Klasický pískařský styl, který se vyvinul v Česku a Sasku je opravdu jeden z těch světově unikátních a dává oblastem kde se drží punc úžasné a nebezpečné dobrodružnosti. Jištění jen smyčkama a občas kruh, cesty na hodně měkkém pískovci (slušně řečeno :-)) nepoužívání magnézia a další omezení, které na první pohled zdravý rozum nebere. Tady ale lezení není o číslech, ale o cestách, o příbězích a hlavně o respektu. I otrlí borci zvyklí na tradiční lezení se zakládáním železa kroutěj hlavou a podezřívavě se ptaj: Tímhle vy jistíte??? Po tomhle lezete??? Bez mága??? Really??? Většinou ale nakonec říkaj jak je to krejzy a super a že jsme blázni a ať se toho držíme.
Máme kouzelný styl. Morálový, mnohdy nebezpečný, co vyžaduje náročnou přípravu.
Na druhou stranu, kdo si alespoň jednou v duchu neřekl "Sakra. Tady mít v kapse frienda, tak jsem v klidu..."
No jo, jenže povolit si friendy, tak máme po stylu.

 Zdá se, že se po poměrně dlouhých peripetiích podařilo vyrobit a zpřístupnit lezecké veřejnosti věc, která neruší kouzlo pískařského stylu, a přesto významě rozšiřuje možnosti zakládání vlastního jištění. UFO.
Něco mezi uzlem, vklíněncem a friendem. Něco jen ze smyček.

V dnešní době určitě existuje řada materiálů, které by při použití k výrobě jistících pomůcek skálu ničily srovnatelně s textilními smyčkami. Pro nás je ale jedna s hranic pískařského stylu používání k zajištění výhradně textilních materiálů . Tohle omezení nám dává smysl a proto je naše UFO pouze ze smyček, i když je to v mnoha ohledech pracnější a složitější na výrobu.

UFO je "složeno" a ušito z plochého popruhu tak, že jde založit a funguje v místech kde žádná stávající smyčka rozumě založit nejde a když jde, máte strach si do ní cvaknout karabinu aby neupadla. No nemusíte se bát, že by díky tomu zmizely cesty na kterejch vám bude hrozit přeražení hřbetu, ale pro mnoho lezců ubyde cest s úseky typu "Do or Die".

UFO je v podstatě název z příběhu, který najdete v sekci Historie. Název z příběhu? A proč vlastně ne.

Přejeme všem borcům, co se vrhají do pískařských dobrodružství a zejména těm, které do pískovcových skal přivede lepší možnost jištění, aby tenhle styl prožili se vším všudy. S majestátními cestami. S kamarády a příběhy o nich. S bojem o holej život v zapomenutých pětkách. S respektem ke skalám, přírodě.
S respektem repliky hodinek rolex a uznáním chlapíkům, kteří dokázali vylézt neuvěřitelné cesty s výbavou, která nahání strach, ale zároveň přináší úsměv s myšlenkou že to zmákli.


 Přikládám verš z jednoho lezeckého příběhu od Viktora Pařízka a zároveň z naší národní hymny. Odhaluje to, že ať už máme výbavu jakoukoliv, spolehnout se můžeme jen na sebe.

Voda hučí po lučinách, boryš umí po skalinách.
Boryš umí po skalinách.... tomu je to fuk...

BobrPodporujeme: Hruboskalsko | Pískaři | Web Skalní oblasti | Hory Info | Lezec | Web ČHS | Singing Rock | Saltic | WideFetish | Lajny.cz | POVL - Setkání příznivců lezení po vlastním