UFO a rovnoběžné spáry

UFO ObrWorks je certifikováno jako neaktivní vklíněnec a z tohoto pohledu tudíź není určeno do rovnoběžných spár. Důvodem je to, že zatím neexistuje norma, která by dokázala stanovit nosnost UFOna v rovnoběžné spáře. Podle normy na aktivní vklíněnce - friendy - nemá UFO nosnost v podstatě žádnou. Norma totiž stanoví jakou hrubost mají testovací čelisti mít, a pro UFO jsou prostě moc kluzké. Takže klín kapsu z čelistí vytlačí, aniž by UFO zabralo.

Obecně se dá říci, že pískovec má dostatečnou hrubost a UFO v rovnoběžné pískovcové spáře drží. Jenže pískovců je velmi mnoho druhů a v různých místech má různou kvalitu. I v oblastech s dobrou kvalitou skály najdete místa, kde to "solí". Hrubý drolivý povrch má stejný efekt, jako jemný hladký materiál - snižuje nosnost UFOna. Otestovat všechny materiály nejde. Věrohodně vyspecifikovat jakou to má nosnost v tom kterém pískovci nelze. I kdyby se to otestovalo, težko by byl uživatel, který nebyl u testování, z nějakého popisu hrubosti pískovce v návodu poznal, že se určitě jedná o ten stejný materiál, který právě drží v ruce.

Proto je zakládání do rovnoběžných spár na každém uživateli. Pokud častěji lezete v nějaké oblasti, doporučujeme, aby si to každý nějakým bezpečným způsobem otestoval.

Zakládání do rovnoběžné spáry - Vložte UFO do spáry, rukou zatáhněte klín do kapsy za nosnou textilní smyčku maximální silou, jakou jste v dané pozici schopni rukou vyvinout. Po zatažení by měl být klín v kapse maximálně ze dvou třetin. Při zatížení (pádu) dochází ke stlačení (zhutnění) textilního klínu, a je potřeba, aby pro toto stlačení zbylo dostatečné množství materiálu. Obecně cheap bridesmaid dress se dá říci, že čím více klín kouká z kapsy, tím větší nosnost UFO bude mít. Ale jak bylo řečeno, podstatný vliv na výslednou nosnost má kvalita a hrubost skály.

Pokud možno, tak zakládejte UFO do zužujících spár. Na českých pískovcích většina spár alespoň trochu pracuje a lze v nich najít nějakou bouli, nerovnost, hrbol, který zvýší nosnost UFOna.

UFO je nové a relativně málo ozkoušené praxí. Za jakýkoliv poznatek budeme rádi, a ty konstruktivní zde rádi uvedeme. Pokud bude mít někdo negativní zkušenost s používáním UFOnů, prosím napište nám. Je potřeba popsat na co si při používání dávat pozor. Čím více informací, tím lépe.

Zpět na Úvod


Podporujeme: Hruboskalsko | Pískaři | Web Skalní oblasti | Hory Info | Lezec | Web ČHS | Singing Rock | Saltic | WideFetish | Lajny.cz | POVL - Setkání příznivců lezení po vlastním