Spárové techniky
Kategorie: Spáry > Spárové techniky
Tady je přehled spárových technik a fíglů. Prostě jak na to....
Vzhledem k tomu, že se často jedná o poměrně komplikovaný soubor pohybů, nestyďte se strčit si do kapsy jeden výtisk až vyrazíte na tréning. V nejhorším papír použijete až se vám podaří nějaký obzvláště vydařený "Jam" a budete mít pocit, že se po... bolestí. Né, to je samozřejmě jen fór, protože kdo by dneska zkoušel něco co by mohlo bolet, že ano. :-)
Pro tréning spár vám stačí najít 3 metry požadovaného rozměru kdekoliv ve vašem dosahu. Pokud cestou z práce nebo do hospody potkáváte např. mostní pilíř s kusem trhliny nebo žábovice je to ideální. 4x týdně 15 minut a za zimu je z vás mistr :)
Ruce
Prstovky
Thlina kam prsty jdou těsně a nekloktají...
Lezení prstovek vyžaduje nejen zmáknutou techniku, ale hlavně sílu v těle. Silné prsty zkrátka nestačí.
Klíčovými nosnými klouby jsou ty mezi články prstů. Pokud si prsty přiměřeně obalíme tejpkou (kobercovkou) pujde to většinou lépe. U tejpování je potřeba správně odhadnout dotažení a vrstvu tejpky.
Moc dotaženo = odkrvený nefunkční prst.
Málo dotaženo = člověk se nemůže zbavit pocitu, že to nedrží a obvykle tejpka z prstu po několika krocích sjede
Možnosti uchopení:
1. S rukou otočenou palcem dolů nacpeme prsty do trhliny. Zatneme a loket zamkneme pokud možno podél stěny tak aby byl poblíž trhliny. Zámek loktem je potřeba správně natrénovat tak aby se prsty v trhlině správně kously a víc držely, než bolely . Paradoxně se občas vyplatí vynechat ukazováček. Tím se hlavním nosným prstem stane prostředníček, kterej je v ose ruky, takže není potřeba tolik drtit.
2. S rukou palcem nahoru nacpeme prsty do trhliny. Zatneme. Zápěstí a loket točíme co to jde směrem k palci (pravá ruka proti směru hodinových ručiček a levá naopak).
3. S dlaní od stěny strčíme jeden prst do trhliny. Většinou prostředníček, ale jsou místa, kde může dojít i na malíček. Prst uvnitř ohneme a zatneme. Ohnutím kloubu tento jaksi nabyde a rozepře se v trhlině.
Fingerlocky
Trhliny kam se vejdou volně prsty ale ještě se nevejde třetí kloub ukazováčku. Jedná se o proslavený rozměr "Inch and quater". V zásadě jsou 3 variace
1. Užší - Trhlina je užší než 2 kloub ukazováku a 1 kloub palce.
S rukou palcem dolu strčíme prsty volně do spáry. Nehtem od palce podložíme druhý článek ukazováku. zatneme ostatní prsty. Palec tlačíme nahoru proti prstům a druhý článek palce rozpíráme o stěnu spáry. Loket podél stěny zamkneme tak aby byl pokud možno souběžně se spárou.
Pro pravou ruku platí: Zápěstí točí po směru hodin, loket po směru hodin.
2. Střední - 2 kloub ukazováku a 1 kloub palce drží
S rukou palcem dolu strčíme prsty volně do spáry. Palec strčíme pod kloub nebo třetí článek ukazováčku. Ukazováček ohneme co to jde a táhneme dolů. Zároveň rveme palec nahoru pod ukazováček. Tím vytváříme jakýsi rozpěrný klín z těchto dvou prstů. Ostatní prsty tiskneme k sobě a podporujeme zatnutí ukazováku.Loket podél stěny zamkneme tak aby byl pokud možno souběžně se spárou.
Pro pravou ruku platí: Zápěstí točí proti směru hodin, loket po směru hodin.
2. Širší - 2 kloub ukazováku a 1 kloub palce jsou moc hubený
Vyžaduje poměrně značnou pohyblivost kloubů dlaně.
Do spáry strčíme ukazovák a prostředník vedle sebe a palcem podložíme 2 kloub prostředníku. Ukazovák s prostředníkem ohneme a táhneme dolů. Palec cpeme nahoru za kloub prostředníku a děláme s ním klín proti projetí ostatních prstů.Loket podél stěny zamkneme tak aby byl pokud možno souběžně se spárou.
Pro pravou ruku platí: Zápěstí točí proti směru hodin, loket po směru hodin.
Skrut
Úchop dobrý spíše na přidržení. Pokud máte k tomu dobré nohy, tak se za to dá udělat i zdvih. Do spáry dejte prsty až po kloubky. Lehce vykroutíte dlaň za palcem. A chytnete vlastně hranu spáry na stisk, palec venku prsty uvnitř. Tím jak ohybáte uvnitř spáry prsty a kroutíte dlaní, tak to trochu drží.
Je to dorý v místech, kde máte fingerlockový místo u pasu, nic jiného tam není a potřebujete přehmátnout druhou rukou. Fingerlock jde k pasu špatně namontovat a tohle vám při rozumných nohou umožní druhou ruku uvolnit.
Půlžába
Nastupuje v okamžiku, kdy se Vám do spáry nevejde žába. Tato technika vyžaduje výrazně větší preciznost v provedení než žába a i když v tomto rozměru nohy drží celkem slušně je výrazně namáhavější. V zásadě existují dvě taktiky jak na to.
1. čelem s překládkou
Ruce cpeme do spáry palcem nahoru. Palec opřeme z boku o dlaň. Zatneme dlaň a rozpíráme tři články prstů proti kloubům na konci dlaně.
Základní postoj
Pravá ruka nahoře palcem nahoru, levá ruka pod pravou cca v oblasti obličeje palcem nahoru, pravá noha dole narovnaná, levá noha nahoře cca tam kde mám pravý koleno točí zámek doprava). těžiště tlačím mírně do prava.
Postup
Ruce a nohy) překládáme stejně jako u klasické žábovice. Je to rychlejší, ale bere si to dost síly, takže lze doporučit spíš k překonání kratších úseků které optimálně končí nějakou spásou (madlo, dobrá žába apod. :-))
2. Bokem s posunem
Horní ruku cpeme palcem dovnitř co se vejde. Zamykáme palcový kloub a kloub ukazováčku (eventuelně prostředníčku, když se vejde). Předloktí tlačit ke stěně a dolu. Dolní ruku cpeme do spáry palcem nahoru. Palec opřeme z boku o dlaň. Zatneme dlaň a rozpíráme tři články prstů proti kloubům na konci dlaně. Gard nohou je vždy levé koleno k levému lokti (nebo pravé, pokud máme levou ruku nahoře).
cpeme do spáry palcem nahoru. Palec opřeme z boku o dlaň. Zatneme dlaň a rozpíráme tři články prstů proti kloubům na konci dlaně.
Základní postoj
Pravá ruka nahoře palcem dolu, levá ruka pod pravou cca v oblasti obličeje palcem nahoru, pravá noha dole narovnaná, levá noha nahoře cca tam kde mám pravý koleno točí zámek doprava). těžiště tlačím výrazně doprava (jako bych to chtěl vzít za sokolíka) a jsem prohnutý (vyšpulený pravý bok)
Postup
tento postup se používá s různými variacemi až do rozměru dvou pěstí zejména pokud se jedná o koutové spáry. Základ je vždy velmi podobný a odlišnosti jsou v tom jak moc drží nohy a v použitých úchopech ruky...
Pravou ruku co nejvejš chytnu půlžábu. Přisunu levou ruku pod pravou. Za obě ruce začnu posunovat nohy. Buď udělám dva kroky tak abych skončil zpět v základním postoji, nebo jen posunuju stylem přisunu spodní nohu, postavím se na ni, horní našlápnu a zatočím zámek kolenem.
Žába
Obecně platí, že ruce je potřeba ve spáře pečlivě naladit a pak teprv se za ně věšet. Pokud nejste ve vyloženě zoufalé situaci, tak rychle chycená blbá žába (nebo jakýkoliv jiný úchop) je nejlepší cestou jak se do ní dostat...
Je lepší založit dobrou žábu o 5 cm níž, než se natahovat pro "tu samou" a dát ji špatně.
Dál platí pravidlo: "Čím víc styčnejch bodů se šutrem, tim líp." Takže pokud děláte krok (trup se pohybuje nahoru) za jednu ruku a nemáte k tomu nějaký racionální důvod, znamená to, že mrháte silou v ruce (to je ta co vám dojde většinou jako první).
1. "Forehand" alias Sekyrka - Ruku volně vložíme do spáry malíkovou hranou dovnitř. Ideální rozměr je, když se val palcového kloubu a hřbet ruky lehce dotýká stěn spáry. Palec tlačíme do dlaně tak aby se opíral o kraj dlaně v místech, kde míváme mozoly od lopaty (ohnutí palce závisí na pohyblivosti dlaně a rozměru spáry). Pro pravou ruku platí: Zápěstím zabíráme po směru hodin. Jak tlačíme palec pod dlaň, rozpíráme ve spáře spodní část dlaně (hlavně val palcového kloubu) a hřbet ruky. Ostaní prsty volně opíráme vlevo (žádný drcení). Pokud na prsty (mimo palce) tlačíte a prolamujete si je, děláte to špatně.
2. "Backend" - Ruku volně vložíme do spáry palcem dovnitř. Ideální rozměr je, když se val palcového kloubu a hřbet ruky lehce dotýká stěn spáry. Palec tlačíme do dlaně tak aby se opíral o kraj dlaně v místech, kde míváme mozoly od lopaty (ohnutí palce závisí na pohyblivosti dlaně a rozměru spáry). Pro pravou ruku platí: Zápěstí je zpevněné a rotaci po směru hodin provádíme loktem. Jak tlačíme palec pod dlaň, rozpíráme ve spáře spodní část dlaně (hlavně val palcového kloubu ) a hřbet ruky. Ostaní prsty volně opíráme vpravo (žádný drcení). Pokud na prsty (mimo palce) tlačíte a prolamujete si je, děláte to špatně.
S nataženou rukou v lokti většinou Backendová žába drží líp, protože ji podporuje přirozená rotace celé paže. Ovšem při postupu vzhůru dochází ke značnému ohybu v ruce, takže počítejte s tím, že došáhnete níž než ze Sekyrky. Dost se to projevuje při lezení stropních žábovic, kdy se často vyplatí nadoraz chytit backendovou žábu, ta zabere a dá se v ní líp orazit. Pak posunout nohy tak aby jsme ji měli někde v úrovni hlavy a přehmátnout do Sekyrky pro další postup.
Široká žába - ropucha
Krajní poloha žáby, kdy máte zápěstí vyhnuté téměř na doraz a rozpíráte se mezi zápěstím a kloubkama na dlani. Tady je už nutné správně skloubit všechny páky a rotace aby to zabralo. Je dobré přidat i rozepření o prsty. Každý vyvinutý tlak se počítá. Často to slouží spíše na přidržení. Bez rukavic dost bolestivé.Často se do stejného rozměru dá založit úzká pěst. Nezapomínejte na to, a vždy zvažte, co je v dané pozici výhodnější.
Úzká pěst
Při vkládání ruky do spáry musíte co nejvíce zúžit ruku na úrovni kloubků. Mějte natažený prsty, malíček a palec dáte k sobě. Kloubky se vám poskládají do oblouku. Narvěte ruku do spáry. Dlaň dolu nebo nahoru dle potřeby a situace. Ve spáře zatněte pěst bez prostředníčku. Ten nechte trčet. (říkáme tomu Fucking fist)
Hůř se to dává. Do stejného rozměru dáte i širokou žábu. Dobrý to je, když vám dochází v žábách síla, a potřebujete si odpočinout - změnit způsob namáhání ruky. Případně se to hodí v převisech, kdy za to musíte viset a nemáte dost síly na široký žáby. Ze spodní pěsti se dá udělat pořádně dlouhý šáh.
Pěst
Do spáry vložte ruku. Zatněte pěst. Palec přes prsty. Spodní pěst - dlaň nahoru. Horní pěst - dlaň dolu.
Při lezení je lepší neměnit gard. Jedna ruka je horní druhá dolní. Za spodní pěst nastoupáme nohama co nejvejš a posuneme horní pěst co nejvejš. Spodní pěst přisunout pod horní, nastoupat nohama - také neměnit horní a dolní nohu - a tak dál do kola. Ze spodní pěsti se dá udělat pořádně dlouhý šáh.
Široká pěst
Jedna z možností je dát palec do dlaně a zavřít ho prsty. Kloub palce pak trčí do strany a rozpíráte se o něj a malíčkovou hranu. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji, když zaberete, promáčknete si kůži na kloubu až na kost. Blbě se to hojí a dost to bolí. Hodí se k lehkému přidržení. Mezi lezci hojně doporučovaná technika - že by masochisti?
Další méně bolestivá možnost je do pěsti přidat skrut. Pak se rozpíráte o poskládaný malíček a ukazováčkovou kost v dlani, případně až ukazováčkový kloub.
Dost technická záležitost. Pro získání dosatečné jistoty a nosnosti úchopu to chce potrénovat(sešroubovaný fošínky v převisu udělají své) a nebo toho nalézt více v pěstích.
Loket
Jedná se o odpočívací fígl pro rozměry přibližně kolem pěsti podle toho jak mocné máte předloktí. Dobře funguje v koutových spárách a taky pokud širočina "dělá vlnu" - zavírá se do pěsti a pak zas rozšiřuje.
Do spáry strčíme ruku po rameno dlaní vzhůru. Ohneme loket co to dá a zatneme. Držíme za naběhlé zatnuté okolí loktu. Tento úchop není úplně vhodný pro postup vzhůru, ale tím, že při něm jsou exponovány (ehm:-)) jiné svalové partie než při ostatních úchopech může se často jednat o přímo spásný oraz.
Stack
Stack se používá v rozměrech, kde už nedrží pěst, ale ještě se nevejde dvojžába. U této techniky je třeba celkem striktně dodržovat pravidlo, že buď posunuju ruce, nebo tělo, nebo nohy. Pokud začnete lézt nahoru vším najednou, budete spárou odmítnuti ve formě tlamy. Techniku popíšu na levou ruku, ale je dobré to natrénovat zrdcadlově na obě ruce.
Základní postoj
Levou ruku ohneme v lokti do úhlu cca 90 stupňů. Vložíme do spáry, pokud možno ne moc hluboko. Dlaň opřeme na plocho o pravou stěnu a loket o levou. Pravou dlaň palcem dolů vložíme mezi hřbet levé ruky a levou stěnu, čímž si v podstatě "nastavíme" žábu do šířky. Gard nohou je vždy levá noha zamčená nahoře a pravá narovnaná dole. Těžiště vpravo od spáry (jako kdybysme chtěli pravou hranu spáry vzít za sokola). Trup tvoří jakýsi ZPEVNĚNÝ "luk". Levou pánevní kost je třeba tlačit nahoru a podporovat zámek nohy, pravou dolu (tlačit s ní do narovnané stojné nohy). Levé rameno tlačit dolů a podporovat tak rozepření dlaň-loket levé ruky. Pravé rameno cpát nahoru abysme pravou rukou co nejpohodlněji dosáhli na "Stack".
Posuny
Platí, že vše co zrovna neposunuju je zpevněné...
Posun nohou
Při posunu nohou nepřekládáme, ale pouze posunujem. Většinou to vychází přisunout spodní, horní narvat co nejvejš, zamknout Turnovskou nohu nebo půlkoleno a doladit spodní nohu tak aby vycházela páka v těle.
Posun rukou
Pravou ruku vyndáme ze "Stacku" a chytneme pravou hranu spáry palcem dolu na odhmat. Levou přestaneme rozpírat dlaň-loket, posuneme nahoru co to jde a zamkneme zpět dlaň loket. Pravou vrátíme zpět do "Stacku".
Dvojžáby
Obě ruce vložte do spáry hřbety rukou k sobě. Trochu to vypadá, jako by jste se chtěli modlit, ale nemáte ruce k sobě dlaněmi, ale hřbety. Styčný bod jsou jamky mezi ukazováčkovým a prostředníkovým kloubem. U užších dvojžab to není tak důležité, ale u širších je dobré si kloubky do sebe poctivě zaklesnout. Maximalizujete tím rozsah a při zatížení vám ruka zůstane tam kde má.
Při posouvání rukou je dobré tu spodní - vnitřní ruku zamknout nejdříve na klíč. Pak teprve uvolnit dvojžáby. Horní rukou chytnete hranu spáry na odhmat a tu spodní posunete výš. Zamknete klíč a pak teprve přidáte druhou ruku z odhmatu. Pokud máte dobře pořešené nohy, tak to nemusíte takto komplikovat, a prostě dvojžáby uvolníte a obě ruce posunete naráz.
Vhodné tecniky nohou. Turnovská noha, půlkoleno, koleno.
Tato technika je relativně nová. Kdo to nepoužívá, tak tento rozměr spáry leze za klíč s odhmatem. Mnoho spár bylo takto vylezeno a je to klasika. Pokud se ale naučíte dvojžáby tak tu samou spáru vylezete s daleko menší námahou.
Nedávno jsme v tréninku přišli na další variaci dvojžáby. Místo toho abyste ke klíči přidávali ruku z odhmatu horem, přidáte ji spodem. Odhmat pro posun klíče pak nedržíte nad rukou, ale pod rukou. Dvojžábu povolíte, spodní rukou chytnete odhmat, nebo ruku uvnitř otočíte dlaní k sobě. Posunete horní ruku a přidáte spodní ruku zpět do dvojžáby. Těžiště je potřeba tlačit hodně stranou a pečlivě udělat zámek nohama, aby vám ruce držely jen sokolíkově na placáka.Trup pak máte prohnutý a samozřejmě :) zpevněný podobně jako u "Stacku".
Žába pěst
Když dvojžáby už nestačí, vyměníte jednu žábu za pěst. Žábu máte na té spodní - vnitřní ruce. Pěst můžete dát spodní i horní, ale spíš užijete spodní. Lépe se to zakládá. Je dobré nezapomínat na přidání skrutu do pěsti - viz široká pěst. Posouvání jako u dvojžab.
Vhodné techniky nohou. Koleno, pata špička.
Dvě pěsti
No a když už nestačí žába s pěstí, tak příjdou na řadu dvě pěsti vedle sebe. Vpodstatě všechny kombinace horních a spodních pěstí jsou možné. Záleží na tvaru spáry a preferencích lezce. Ze začátku to na vás bude působit jako velmi nestabilní úchop. Pro zahnání těchto pocitů se budete muset naučit mít obě pěsti naprosto zpevněné, a zkombinovat kroucení pěstmi tak, aby se tlaky sčítaly a ne odečítaly. Není to technika za kterou by jste nalezli kilometry, ale jsou místa, kde vám to umožní udělat klíčový zdvih na cestě za lepším...
Pokud se chystáte na Century crack tam za velkou louži, tak se bez této techniky pravděpodobně neobejdete.
Klíč s odhmatem
Zamknout ruku ve spáře na klíč znamená, že se rozepřete za dlaň a loket. Jste tudíž ke spáře bokem a vnitřní rukou dáváte klíč. Ve spáře jste namáčklí tak hluboko, jak to jen jde. Druhou rukou chytíte hranu spáry v úrovni hlavy. Případně trochu výš. Loket máte venku podél stěny a tlačíte na hranu co to jde. Tento úchop je odhmat. Tělo nakloňte k ruce s klíčem. Opřete se tím pádem ve spáře o celou plochu ruky od lokte po rameno. Ramenem tlačíte do hrany spáry a rozpíráte se proti odhmatu. Práce ramene je důležitá, ne nadarmo se tomuto rozměru spáry říká Ramenní. Pokud vás toho čeká nějaký delší úsek, tak si můžete otočit spárové rukavice tak, aby jste měli gumu na dlani. Klíč vám pak bude lépe držet.
Vhodné techniky nohou. Pata špička.
Zpětný klíč
V angličtině Chicken wings - Kuřecí křidýlka. Postavení ve spáře je stejné jako u klíče s odhmatem, ale vnitřní ruku máte vodorovně a zcela ohnutou v lokti. Dlaní před sebou - zhruba v místě ramene - tlalačíte do skály. Opět jste rozepření za dlaň a loket, akorát že tentokrát vám prsty směřují ven ze spáry. Má to tu výhodu, že při zatížení tento úchop funguje zcela samosvorně. Pokud vám neklouže dlaň tak nepotřebujete téměř žádnou sílu a ono to drží. Kombinuje se to s odhmatem.
Vhodné techniky nohou. Pata špička.
Spodní klíč
To samé jako klíč, akorát že rukou směřujete dolů. Užijete to v úzkých komínech. Jedna možnost je zvednout ramena co nejvýš, dát podél těla dva spodní klíče a pohybem v ramenou se vytáhnout o kousek výš. Pravda je, že moc velkej kousek to není, ale každej centimetr se počítá. Další možnost jak tento úchop využít spočívá v tom, že se v komíně v pase vykloníte tělem do strany. Spodní rukou dáte spodní klíč a horní zpětný klíč. Nohama se pokusíte nastoupat a jakoby se ve spáře pokládáte na bok. Pak se postavíte na nohy a narovnáte tělo. Taková píďalka, ale do boku.
Nůžky
Ke spáře se postavíte čelem a oběma rukama založíte klíč. Díky křížení rukou se nedostanete tak hluboko. Pomáháte si i pohybem v ramenou. Pro lezení spáry takto čelem jen za klíče by jste potřebovali ukrutnou sílu. Ale jsou lidi co takto dokážou odlézt úctyhodný kus. Klíč s odhmatem je fyzicky méně náročný. Běžný lezec spíše tuto techniku využije k překonání nějakého rozšíření jako jednokrokovou záležitost. Prostě přilezete do širokého místa, kde jste už všechno zkusili a pořád nic. No a pak uděláte poslední pokus, zda to nevylezete za nůžky.
HeadJam
Existují situace, zejména v širočinách kdy lze jako přidržovadlo použít hlavu.
Hlavu strčíme obličejem do spáry :-). Otočíme o 90 stupňů a zátylek opřeme o stěnu, páčíme dozadu. Tím získáme další páku proti hrudníku a třecí plochu. Pozor na situace kdy se po otočení hlava šprajcne zátylkem a čelem. Pokud vám v této poloze upadne tělo do doliny, vězte, že viset za krk není žádná legrace a zdeformovat lebku tak aby prošla vyžaduje téměř nadživotní úsilí.
Na jednom spárovém americkém blogu to nějakej Amík komentoval slovy, že HeadJam je technika popsaná, ale nedoporučovaná...
Head and Fist
Po shlédnutí filmu Wide Boys nám břibyla do sbírky další undergroudová technika.
Bob Scarpelli tam v jednom střihu naznačuje jak tahle technika může vypadat. Ani se mi nechce domýšlet v jaké situaci na tohle přišel :)
Nohy
Trhlinky - žlábky
Pro stání v trhlinách je potřeba mít správné lezečky. Měkké a s takovým střihem a velikostí abyste v botě uměli narovnat prsty a bota měla pokud možno "štíhlou špičku". Že máte špatné boty poznáte většinou tak, že to strašlivě bolí a vůbec nedrží. Všeobecně je potřeba mít v trhlinách hodně zpevněné celé tělo.
1. - Do trhliny s nám vejde palec
S chodidlem ve svislé poloze narveme palec dovnitř a zatočíme koleno k trhlině. Kotník a chodidlo máme jak z oceli a tím pádem se na palec dokážeme postavit téměř celou vahou. Je potřeba pro konkrétní kombinaci nohy, boty a rozměru trhliny najít správný úhel v kotníku, tak aby to víc stálo než bolelo. Funguje to podobně jako v širších rozměrech (viz. žábovice/pěsti) jen s tím rozdílem, že to míň drží a je potřeba pečlivěji rozkládat váhu mezi jednotlivé body (prsty na rukou a nohou).
2. Do trhliny se nevejde palec
Do trhliny cpeme hranu boty od palce k malíčku. s prošláplou patou decentně točíme koleno. Takto oběma nohama a tlačíme s nima proti sobě. Za naladěné nohy posuneme prsty co nejvýš. pak za dvě ruce posunujeme nohy (jako taková píďalka).
3. Žlábky/koutky
Pokud narazíte na žlábek nebo kout zkuste si vzpomenout, že i tady se dá stát jako ve spáře. Není to většinou žádná pecka na nohand rest, ale pomůže to.
Nohu do žlábku/koutku vložíme hranou lezečky mezi palcem a malíkem tak, že plocha chodidla se ideálně opírá o jednu stranu a val prstů s obsázkou lezečky o druhou. Chodidlo svisle, koleno vytočené ven. Zatlačíme směrem ke skále, Točíme koleno nahoru a jak se na nohu stavíme prošlápneme patu.
Žábovice/Pěsti
Ke spáře se postavíme čelem tak, že levé rameno je proti spáře. Chytneme se rukama tak že levá ruka je níž a pravá výš. Tím pádem bychom měli být prohnutí v pase, aby i pravé rameno bylo výš než levé.
Levá noha: Nohu ohneme v kotníku a koleno vytočíme do strany tak, aby chodidlo bylo souběžně se spárou (většinou svisle). Podle šíře spáry volně vložíme nebo nacpeme nohu do spáry co nejhlouběji přibližně ve výši kolen. Zatočíme koleno tak aby bylo poblíž spáry. kotník máme zpevněný a patu tlačíme co nejníž. Pokud možno se nenatahujeme a necháváme si před sebou prostor pro manipulaci s nohou. Zvedneme se tak že levá noha je narovnaná v koleni. Stojíme na ní plnou vahou a pocitově tlačíme do prošláplé paty. Pravou nohu založíme do spáry stejným postupem. a "překlopíme se" vlevo od spáry. tím nám přestane táhnout levá ruka a můžeme ji přeložit nad pravou (viz. ruce - buď Sekyrku, nebo Backend)
Je dobré si uvědomit, že na rozdíl od stěnových stupů vrchní "zatočená" noha drží i na tah ven, takže spodní narovnaná noha je vždy "stojná" a vrchní zatočená "tažná" Přitahujeme se za ni ke stěně abychom nehodili záda - jako když děláme leh-sed a někdo nám drží nohy. Skvěle je to vidět ve stropě, kde bez pochopení tohoto mechanizmu sotva uděláte tempo...
Toto platí od rozměru kdy vám do spáry jde nacpat palcový kloub u nohy po šíři kdy vám ještě neprojde chodidlo na šířku.
Pata špička
Jakmile je spára širší než vaše chodidlo, tak musíte nohu rozepřít za patu a špičku. Nejčastěji vnitřní strana paty, vnější strana špičky. Chodidlo máte vodorovně.
V některých místech je výhodnější dát chodilo do spáry patou dovnitř. Potom se rozpíráte mezi vnější stranou paty a vnitřní stranou špičky. Tady je dobré dát špičku lehce dolů. Když poté tělo otočíte čelem ke spáře, tak v noze vznikne přirozený skrut a noha drží ve spáře téměr bez námahy.
Nejširší rozměr, který se takto leze, je ramení spára. Rozměr, kdy se dovnitř těsně nevejde hrudník. Základní postoj vypadá tak, že se do spáry namáčknete bokem. Vnitřní ruku zamknete na klíč, venkovní chytnete hranu spáry na odhmat. Tělo prohnete do luku, takže se zapřete za rameno, břicho a zadek. Za to by jste se měli udržet ve spáře bez podpory nohou. V ten moment skrčíte nohy pod zadek. Jedna noha je do spáry, druá je kolenem ven. Venkovní nohu zamknete pata špička těsně u hrany spáry. Patou dovnitř. Je to stojná noha. Vnitřní nohu také zamknete pata špička. Špičkou dovnitř. Čím víc vás spára vytlačuje ven, tím víc dáváte nohu hlouběji a výš. Touto nou se totiž přidržujete, aby jste při posouvání rukou nevypadli ven. Postupně jak se zvedáte tak posouváte klíč i odhmat.
Turnovská noha
Ve světě se tato technika nazývá Leavittation. Podle Randy Leavitta. Případně The Calf Lock. My jsme si tomu dali název Turnovská noha, protože na Turnovské stěně je převislá překližková, tudíž klouzavá, spára, která bez této techniky jde vylézt jen velmi těžko. Tato technika chce ze začátku dost odhodlání, protože chvilku trvá, než si hlava poskládá čím vším a kterým směrem je potřeba zabrat. A hlavně čím vším nezabírat.
Tuto dovednost užijete ve spáře, která je širší než pěst a zároveň se tam ještě nevejde koleno.
Rukama to lezete za dvojžáby, a aby jste je mohli posunout, tak tam musíte chvíli držet jen za nohy. Toho docílíte tak, že spodní stojnou nohu zamknete pata špička. Vnější strana špičky, vnitřní strana paty. V některých případech je výhodnější dát patu dovnitř a špičku ven. Vytočí vám to tělo trochu jinam a to zamknutí nohy nedržíte jenom kotníkem, ale využíváte přirozených pák v celé noze.
Horní nohu strčíte více méně vodorovně před sebe. Tak hluboko, jak to jde. Většinou se zarazíte o koleno.Tuto nohu také zamknete pata špička. Touto nohou se pak přidržujete u skály aby jste nevypadli. Je nutné mít zpevněnou horní polovinu těla. Ideální je naučit se zamykat tu horní nohu na obě strany. Každá varianta vám totiž vychýlí tělo trochu jinam, a v praxi je občas lepší to a občas ono. Každopádně pomáhá propnout špičku a nohu lehce vykroutit, nohu pak máte zaklíněnou za patu a horní stranu špičky a nedá to tolik námahy jako když nohu necháte v kotníku do fajfky.
Pokud nejste schopni v této pozici docílit nohandu, tak se to dá dohnat tím, že při posunování rukou vykloníte tělo z osy spáry, na stranu spodní stojné nohy. Ve dvojžábě jednu ruku zamknete na klíč, tu protilehlou od stojné nohy, uvolníte dvojžáby, druhou rukou chytíte hranu spáry nad hlavou na odhmat, posunete klíč a přidáte druhou ruku do dvojžáby. Toto je potřeba v převislém a v místech, kde vám ta horní noha z jakéhokoliv důvodu nedrží dostatečně. Také to užijete při začátcích s touto technikou. Ne každý udělá nohand hned na poprvé.
Nohy posouváte tak, že se vyvěsíte za dvojžáby, vyndáte horní nohu, stoupnete si co nejvýš do spáry pata-špička a přisunete spodní nohu. Postavíte se a horní nohu strčíte vodorovně před sebe. Ideální je, když uděláte tak dlouhý krok, aby jse měli horní nohu těsně pod rukama. Gard se mění jen když to vyžaduje tvar spáry, případně když už nemůžete a potřebujete také unavit druhou polovinu těla.
Je to vidět v tomto videu od 53 vteřiny.
Půlkoleno
V místech, kde nejde dát turnovská noha, protože je spára mělká, a pokud nemá ostré hrany, tak tam jde dát koleno. Teda nevejde se dovnitř, ale jen tak 5 - 10 cm hluboko. Půlka koleního kloubu. Nohu od kolene dolu vykroutíte lehce do strany. Koleno se pootočí a trochu zabere. Spodní stojnou nohu máte zamknutou pata špička. Občas je lepší pata dovnitř špička ven. Taky to je dobrý, když se spára rychle zužuje dovnitř, a dělá to spíše tupej žlábek. Je to spíše do lehce položených terénů, případně do kolmých. Převislý ne. Nemusí to moc držet, stačí lehké přidržení, které vám umožní posunout dvojžáby tak, že jednu ruku v dvojžábě zatnete na klíč, druhou uvolněnou rukou chytnete odhmat, posunete klíč a z odhmatu dáte ruku opět do dvojžáby. Lepší mít něco nalezeno za dobrý koleno, aby jste už věděli kam co kroutit, a kam natočit tělo.
Koleno
Ideální při lezení za dvojžáby, případně za žábu s pěstí. Koleno vložte do spáry s uvolněnou nohou. Stehno vodorovně, případně trochu nahoru. Pod kolenem noha volně dolů. Když máte koleno na požadovaném místě, tak dejte patu pod zadek. Noha ohnutím v koleni nabyde a tím drží. Dále je dobré zvednout špičku k holeni, tím nabyde lýtko, a vytočit ji na libovolnou stranu. Každému vyhovuje jiná. Tímto kroucením zvýšíte tlak na skálu a koleno drží lépe. Pak se do toho posadíte. Spodní nohu máte zamknutou pata špička.
Postup probíhá tak, že z kolene založíte dvojžáby co nejvýše dosáhnete. Vyvěsíte se za ně, vyndáte koleno, nastoupáte nohama (pata špička) co nejvýš, postavíte se na spodní stojnou nohu, opět zamknutou pata špička, a založíte koleno co možná nejblíž k rukám.
Úskalí této techniky je v tom, že pokud se unáhlíte a koleno narvete do moc úzké spáry, tak pak nejde vyndat. Pokud se vám to povede, tak je důležité nezpanikařit, založit dvojžáby, pověsit se do nich a postavit se na spodní stojné noze. Pak si spáru v klidu prohlédněte, zda se rozšiřuje nad kolenem, pod kolenem, nebo nikde. Zjistěte, při jakém ohnutí kolene je noha nejvolnější. Pak se pokuste nohu vyviklat. Když to nejde, tak se jednou rukou přidržte ve spáře na klíč a druhou rukou při tom vyklání kolenem tahejte za kalhoty z vnitří i z vnější strany stehna. Když pominete bolest, která tento jev často provází, tak vás může těšit, že máte na to dost času. Určitě z této pozice nevypadnete.
Pata špička podložená
Pokud jste ve spáře, kde vám už projíždí pata špička, ikdyž máte chodidlo úplně kolmo ve spáře, tak to už není moc spára, ale spíš úzký komín. Proto se tomu říká spárokomín. Problém je, že sice máte dovnitř napresovaný hrudník za který báječně držíte, ale udělat pohyb směrem vzhůru je docela fuška. Pak je dobré zůstat u hrany spárokomína a dát si nohy jako v ramení spáře. To jest nohy pod sebe, jedno koleno dovnitř, druhé koleno ven. Venkovní stojnou nohou se pokusíte založit patu špičku, a protože tam kus chybí, tak si vnitřní nohu podložíte pod patu. Nejlépe když si tam dáte patu. Ta je tvrdá a při zatížení to nebolí.
Pokud to je ještě širší, tak můžete založit takovou dvojitou patu špičku. Obě nohy dáte špičkama dovnitř, paty srazíte k sobě a rozpíráte se o vnější hrany špiček. Patama tlačíte proti sobě a máte je ve vzduchu uprostřed spárokomína. Posouvání nohou tu není takový problém, protože máte hrudník uvnitř a při pořádném nádechu zkombinovaným s klíčem a odhmatem ve spárokomínu držíte vcelku dobře za horní polovinu těla.
Nohama na před
Pokud je v převisu spára širší než pěst, ale užší než koleno, tak se to leze nohama na před. Z posledních pěstí, případně z prvních dvojžab uděláte otočku. Nohy vyšvihnete nad sebe. Obě nohy do spáry. Visíte hlavou dolů. Dvojžáby posunete k nohám, jako kdyby jste se předkláněli. Postupně posunujete nohy až se opět napřímíte. Vyvěsit, předklonit, dvojžáby, posunout nohy, vyvěsit...... Pokud se to opět zúži a nohy už nejde dál posouvat, tak se musíte chyti za kotník a dát pěst nad nohy a otočit se.
Při zakládání friendů hlavou dolu je trochu problém s orientací. Při prvním pokusu jsem strčil do spáry frienda o 90o otočeného a když jsem ho pustil aby se rozevřel, tak mě to zaskočilo, že jako nic. V čechách jsem zatím potkal jen jedno místo, kde se to dá využít. Taková krátká vypečená kravina na Rudolfův kámen v Jizerkách. Lépe řečeno mne to jinak nepustilo - původně to je vylezený čelem.
Video kde je technka použita:
Komíny
Spárokomín
Úzký komín kde se vám do komína tak tak napasuje celé tělo. U standartních jedinců je limitujícím prvkem hrudník. Má to tu výhodu, že když se do něj nadechnete, tak za něj dobře držíte. Na druhou stranu je nevýhodou, že i když úplně vydechnete, tak pohyb vzhůru dá hodně práce. A i když máte dobrou techniku tak se té pracnosti nezbavíte. Většinou vám projíždí pata špička a tak příjde na řadu podložená pata špička. Je dobré zůstat u hrany. Jednu nohu venku a druhou uvnitř. To vám umožní ohýbat nohy v koleni a pokud se vám podaří založit podloženou patu špičku dostatečně vysoko, tak máte šanci i na postup vzhůru. Dostatečně vysoko často znamená pět centimerů. Horní polovinu těla máte uvnitř, kde kombinujete různé typy klíčů, odhmatů, nádechů a výdechů.
Pokud z nějakého důvodu nemůžete být u hrany komína, tak je asi nejlepší zalomit se v pase na jednu stranu. Spodní rukou dát spodní klíč a vrchní rukou normální klíč, případně zpětný. Nohama zkusit podloženou patu špičku a když se do toho neposkládáte, tak vám zbývá zapřít se o patu a koleno. Tím, že nejste rovně, ale zalomení v pase, máte větší možnosti v posunu nohou. Pokud zustanete rovně, tak jdete za dva spodní klíče. Posun je pak vždy jen o to, co vytáhnete v ramenou.
Úzký komín
Úzký komín je od rozměru, kdy už nedržíte za nadechnutý hrudník, až po rozměr, kdy před sebou ohnete nohu. To znamená, že je komín širší než vzdálenost mezi kolenem a zadkem. Už se v komínu můžete celkem dobře hýbat, ale stále nejde nic moc zaklínit. Máte pocit, že z toho můžete kdykoliv odjet. Opět je dobré zkusit zalomení v pase do boku, kdy pohyb v pase vám umožní udělat delší krok nohama. Rukama spodní a zpětné klíče. Nohama se se rozpíráte mezi kolenem a patou. Pokud již dostatečně ohnete nohu, tak je dobré nestavět se jen na patu, ale na celé chodidlo. Tolik to nejede.
Jediný odpočívací fígl spočívá v tom, že se v komíně otočíte o devadesát stupňů. Vzpříčíte se boky a rameny. V této pozici se nejde moc pohybovat vzhůru, ale v komíně držíte celkem bez námahy. Máte čas vydechnout, nabrat síly, prohlédnout si důkladně stěny komína, zda tam nevykoukáte nějaký chyteček či vlnku. Cokoliv se počítá. A pokud se otočíte na správnou stranu, tak míváte pěkný výhled do kraje.
Pokud to je širší a za boky nedržíte, tak se vytočte jen tak, aby jste poskládali nohy před sebe. Kolena k břichu. Otočte se zpět a rozepřete se mezi holeně a záda. Opět nepostupová, ale odpočívací pozice.
Bez ohledu na zvolenou techniku je postup namáhavý. Toho se nezbavíte.
Záda nohy
Asi nejpříjemnější rozměr komína. Postavíte se před sebe nohama, záda zapřete o protější stranu. Když chcete posunout záda, tak se proti nohám vzepřete na rukou zhruba v úrovni pasu. Uvolníte tlak na záda a posunete je. Nohy posouváte po menších krůčcích jednu po druhé. Nejvíc si hlídáte, aby vám nesmekla noha. Jinak příjemný vzdušný zážitek.
Rozporák
Užší varianta se leze tak, že na jedné stěně máte levou ruku a levou nohu, a na druhé stěně pravou ruku a nohu. Ruce máte spíše dolu, tak aby při zatížení vznikl přes ramena samosvorný efekt. Nohama tlačíte do protilehlých stěn. Pokud se chcete posunout, tak se zapřete protilehlá ruka noha. Tím uvolníte jednu nohu a uděláte krok. Pro krok druhou nohou uděláte to samé, ale zrcadlově. Postavíte se a posunete ruce. Pokud vám rozměr komína dobře sedne, tak se můžete vzepřít na rukou a posunout obě nohy najednou.
Pokud se v komíně již nerozkročíte, tak příjde na řadu pravý nefalšovaný rozporák. Na jedné straně nohy, na druhé natažené ruce. Lezete břichem dolu. Podstatné je udržet prohnuté tělo nahoru a neprolomit se. Předpokládá to, že nahoře dolezete k něčemu, co se dá chytit do rukou a povede se vám překročit nohama pod ruce, aby jste dál mohli lézt stěnově či spárově. Je dobré si dole rozmyslet, na které straně komína ten výlezový chyt je. Pokud k chytu dolezete nohama, tak se neotočíte a bude vás čekat sestup s otočkou na zemi.
Dvojmužný komín
Slyšel jsem jednu historku, ale nevím jestli to je pravda. Někde, snad v Labáku nahlásili kdysi dávno novou cestu. Komínem na vrchol. VK navrhla prvovýstup neuznat, protože ani nejdelšímu členu komise to nedalo na natažený ruce nohy. Prvovýstupci si trvali na tom, že to vylezli a tak byli vyzváni k přelezení cesty před zástupcem komise. V dohodnutý den se tam sešli. Dva borci si to náramně užívali, a zjevně se těšili jak jim vytřou zraky. Komise byla skeptická. Načež se borci postavili zádama k sobě, svázali se smyčkou pod ramenama, rozepřeli se a komín vyšli nahoru. Ale jak jsem řekl na začátku, nevím jestli to je pravda, nevím o kterou cestu se jednalo, a zatím jsem to nezkoušel. Pokud někdo o tom víte víc, dejte vědět. Pokud to někdo budete zkoušet v praxi, dejte vědět jak to dopadlo..... Pro pokusy vybírejte komíny s dobrým dopadem, kdyby to dopadlo na zem......
Pro spáromily oplývající angličtinou, doporučujeme navštívit stránky WideFetish a WilCountry Crack School
Zpět do sekce Spáry