Indian Creek
Kategorie: Spáry > Spárové oblasti > Indian Creek
Meka spárového lezení. Nachází se v Utahu - USA. Nejbližší město je Moab. Oblast je pověstná bezpočtem spárových linií. Naleznete zde všechny možné rozměry spár. A téměř všechny jsou jak vyříznuté flexou. Hladké rovnoběžné.
Je to pískovec, ale s českým pískovcem to nemá naprosto nic společného. Neskládá se ze zrníček, ale z prachu. Z pohledu lezce se to spíše blíží k vápenci. Nemá to tudíž moc velké tření a obzvláště populární cesty jsou dost oklouzané a hrozně to jede.
Jištění po vlastním - friendy - s ničím jiným tam moc neuspějete. Ještě tak trubky Trango do širočin a komínů. Na konci lanové délky jsou fixní řetězy. V nějakých zastrčených částech můžete místo řetězu narazit na dvě véčkové skoby natlučené do vyvrtaných dírek spojené smyčkou. Ale to je vyjímka. Často mají spáry jeden rozměr v celé své délce, pak se doporučuje mít sebou 5 - 10 friendů té danné jedné velikosti. Záleží jak se bojíte.
Většina cest je jednodélkových a nedolézá se na vrchol masivu. Některé cesty jsou vícedélky, ale i tak většina lidí leze jen tu první.
Kromě masivů je tu i pár věží. North Six Shooter, South Six Shooter, Bridger Jacks. Určitě stojí za to na některou vylézt. Já jsem byl na tom severním Sixšůtru a zážitek to byl mocný. Jen mi přišlo, že je ta klasifikace trochu přitvrzená oproti masivům.
Většina pozemků je v soukromém vlastnictví. Pohyb v krajině je vlastníky tolerován. Aby to tak zůstalo, tak je potřeba udržovat pořádek a chovat se slušně.
Kdy tam jet
Teoreticky se dá v oblasti lézt celoročně. Akorát to v některých obdobích bude příjemnější. Je potřeba počítat s tím, že to je poušť a jsou velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, případně sluníčkem a stínem.
Jaro - půlka února až půlka května - Příjemné teploty, občas přeprška. Plus tohoto období je krásně rozkvetlá poušť. Někdy může být dost větrno.
Léto - půlka května až půlka září - Pekelné teplo, lézt se dá jen ve stínu a nejlépe po ránu. Sebou hodně vody - tak dva až tři litry na osobu.
Podzim - půlka září až půlka listopadu - Nejstabilnější a nejoblíbenější čas k návštěvě. Jediná nevýhoda, že tam bude spousta lidí.
Zima - půlka listopadu až půlka února - Může být sluníčko a ve vyhřátých stěnách příjemně teplo. Ale také můžete potkat několikadenní sněhovou bouři. Počasí se mnění rychle. Vzhledem k tomu, že příjezd do údolí je dost z kopce a cesta dál v kaňonu končí, tak se může stát, že při sněhu nevyjedete zpět z údolí. Pak tam budete muset počkat až to roztaje.
Jak tam jet a jak to tam najdu
Od nás budete muset začít letadlem. Možností kam letět je víc. Např. Dennver, Salt Lake City.
Odbočka k Indian Creeku je na silnici mezi Moabem a Monticellem. Není to značeno na Indian Creek - ten běžné turisty nezajímá a většina projede skrz, aniž by to tušili - myslím že to je značeno na Canyon Land. Silnice 211.
Po příjezdu do údolí nejdříve potkáte Newspaper Rock - indiánské malůvky na skále.
Zhruba po čtyrech kilometrech dojedete k většímu asfaltovému parkovišti s toaletami. Výchozí bod k nejnavštěvovanější oblasti - Supercrack Buttress a Donnelly Canyon s jejich populárkami Supercrack 5.10 a Generic Crack 5.10-
Kde se vyspat
V údolí je několik označených kempů. Jsou to jen vyhrazená místa v poušti. Ve většině nejsou záchody. Jediné co tam najdete, je plácek na stan, ohniště a malý stoleček poskládaný z kamenů. Pozor je zákaz pálit místní dřevo, takže ohníčkomilové si musí přivézt vlastní. Voda není k dispozici. Všechnu si musíte přivézt. V Moabu v jednom sportu je možnost načepovat si filtrovanou pitnou vodu zdarma. Veškeré odpadky si musíte odvézt.
Na co si dát pozor
Je to poušť, takže je dobré mít neustále v dosahu dostatek vody. Sluníčko je dost ostrý, takže opalovací krémy, sluneční brýle a kšiltovka se budou hodit.
Hadi - můžete tam narazit na Chřestýše. Není to až tak časté. Při čtrnáctidenním pobytu jsme viděli dva. Při prvním setkání vám bude chvíli trvat, než příjdete na to, co to za tím šutrem chřestí. Pak už si to budete pamatovat velmi dobře. Místní poučka praví. Malý Chřestýš je nebezpečnější než velký. Je to proto, že ten malej je mladej a při kousnutí dá plnou dávku jedu. Staří macatí mazáci už umějí jed dávkovat, a tak do vás pustí jen tak trochu pro upozornění. Po uštknutí je nutné nohu, případně ruku nezaškrcovat. Nechat jed naředit do celého těla. Každopádně sednout do auta a co nejrychleji jet do nejbližšího města. Pro uklidnění ještě dodám, že nejsou nijak agresivní, takže pokud na něj nešlápnete, nebo ho nebudete vyloženě pošťuchovat, tak vás nechá být.
Opuncie - kaktus s neuvěřitelným množstvím jemných jehliček. Pokud do ní šlápnete, tak kalhoty jsou na vyhození a vytahování jehliček z nohy je velmi nepříjemná a zdlouhavá záležitost.
Pár fotek pro představu naleznete v naší fotogalerii.
Co tam lézt
Průvodce "Indian Creek a Climbing Guide" od Davida Blooma. Vydavatelství Sharp End Publishing ISBN 978-1-892540-59-1
Kupodivu jsem ho zde našel komplet v pdf. Na konci je seznam top cest od každé obtížnosti.
Toto jsou cesty které jsme lezli a líbili se nám. Ale těžko něco doporučovat, když je téměř vše úžasné.
Název sektoru, název cesty, obtížnost, délka ve stopách, poznámka.
Super Crack Buttres
Super Crack 5.10 100‘
Žába – širší žába. Nástup – divnej oblez balvanu.
The Incredible hand crack 5.10 100‘
Žába
Coyne crack 5.11+ 70‘
Fingerlock až půlžáby, začátek špatný nohy
Donnelly Canyon
Generic Crack 5.10- 120‘
Žáby, žáby, dvakrát rozšíření, krásný dlouhý trochu Adr.
Battle of the Bulge
Swedin Ringle 5.12- 50‘
Prsty -> půlžáby -> úzký prsty, špatný nohy. Poslední zdvih těžký čistě cvaknout řetěz.
The Big Baby 5.11 95‘
Pěst přes převis pak turnovská noha cca 4m – nýt – pak koleno
Think Pink 5.11- 100‘
Koutek, odštěpy, žáby, táhlej dlouhej převis. Pěkný
Scareface Wall
Wavy Gravy 5.10- 70‘
Žáby v koutě, užší, přes vlny.
Big Guy 5.11- 160‘
Blbej nástup, koutek – fingerlock. Pak pěst až koleno.
Scar face 5.11- 70‘
Spodek hnus ojetý prsty, plytký žáby v dírách, půlžáby, žáby.
Sacred Cow
Steve Carruthers Memorial 5.11 150‘
Širší žáby + pěsti – dlouhý hezký
Cliffs of Insanity
Wiggins I. 5.11- 110‘
Úzká žába až koleno, pak zase zužování po žábu. Stěnovej krok k řetězu
Průvodce říká: Lezení snů a nebo noční můra – záleží na velikosti rukou.
Wiggins III? 5.11+ 130‘
Pěst, turnovská noha, přes malý převis úzký koleno, pak dlouho turnovská noha.
V průvodci tato cesta není. Je tak 100m vpravo od Wiggins I.
Optimator Wall
Jews on Crack 5.11 130‘
Širočinka, pěsti, žáby pod strop. Pak 3,5 m strop v koutě, široký žáby, občas úzká pěst.
Průvodce praví: Nemusíš být žid, aby ses vydal do této hrozné střechy, ale pomůže, když máš zkušenosti s trpěním.
Soul Fire 5.11- 90‘
Půlžáby – fingerlocky
4x4 Wall
4x4 5.11- 80‘
Žáby v koutě pod strop, přes něj úzký pěsti.
Way Rambo
The Serrator 5.11- 65‘
Pěst, turnovská, koleno. Pak vlnky, výlez uzoučkej odštěp, těsně jsem se nevešel dovnitř.
Fuzz 5.10 115‘
Divnej nástup – komínek, utopený fingerlocky -> půlžáby -> žáby. Konec převis za žáby -> výšvih. Svižný ale pěkný a dlouhý.
Critic’s Choice
Belly full of bad berries 5.13- 70‘
Nástup fingerlocky do převisu. Pak kousek žába pěst. Otočka hlavou dolů, nahoře těžký otočit se zptět a dát koleno do rozšížení.
Bunny slope 5.9+ 160‘
Nástup půlžáby, pak žáby v koutě, ukloněný
Zpět do sekce Spárové oblasti